OBSCURE SPHINX - Emovere
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Metalopolis již 20 let pravidelně přináší informace a články převážně související s metalovou hudbou. Často však zavítáme i do jiných než metalových anebo vůbec hudebních oblastí a nezřídka tak nabízíme i obsah mimo hlavní záběr našeho webového magazínu.
Skutečně jen málokterým šťastlivcům se podaří prosekat si cestu napříč nepřehlednou změtí Amazonského pralesa a stanout až na výsluní zájmu široké posluchačské obce. Vzácným příkladem tohoto srdnatého boje s obtížnými kořeny a liánami jsou vytrvalci KRISIUN, po rozkmotřené sebrance kolem bratří Cavalerovců snad druhá nejznámější metalová kapela, která kdy z brazilských močálů povstala.
Podobně jako to bylo u SEPULTURY, tvořila (a nadále i tvoří) jádro skupiny bratrská dvojice, konkrétně Moyses (g) a Max (dr) Kolesneovi, třetím do party je basák a vokalista Alex Camargo. Je obdivuhodné, že v této sestavě KRISIUN fungují už od počátku své kariéry, tedy celých 16 let bez jediné personální změny (nepočítám v to krátkodobé hostování Maurícia Nogueiry na postu druhého kytaristy na přelomu let 1990 –1991). Od samých začátků se trojice prezentovala techničtějším death metalem (ano, na debutu „Black Force Domain“ (1995) hrál svoji úlohu i black metal, na novějších albech zase občas vykoukne zpoza roku thrash metalový riff) a velmi ofenzivními texty, beroucími si na mušku především záležitosti kolem organizovaného náboženství. Bohužel musím konstatovat, že za ty roky se postoj divokých Brazilců moc nezměnil, texty zůstávají stále stejně neotesané a skoupé na jakoukoli hlubší myšlenku.
Ještě, že tu máme i stránku hudební, která (na rozdíl od té lyrické) změn k lepšímu jednoznačně doznala. KRISIUN se na „AssassiNation“ prezentují jako sofistikovaná, technicky vyspělá kapela, která se v úrovni instrumentace může měřit prakticky s kýmkoli. Obrovskou devízou trojice ze žhavého Sao Paula je již zmiňovaná personální stabilita. Díky letům společné práce působí Brazilci kompaktně a sehraně, krkolomné rytmické přechody jim nečiní sebemenší problémy a technicky velmi náročné pasáže podávají s takovou lehkostí, jako by se snad jednalo o něco zcela běžného a samozřejmého. Vše je navíc odehráno ve vysokých rychlostních otáčkách, což je ostatně odjakživa jedno ze základních poznávacích znamení kapely. Co KRISIUN jen naznačili na nepochopeném albu „Ageless Venomous“ (2001) nyní nechali rozkvést v plné kráse na „AssassiNation“, nezapomněli však ani na potřebnou dávku nespoutanosti, která opatrnému „Ageless…“ přeci jen trochu chyběla. K větší živelnosti novinky přispívá i vynikající zvuk z útrob Stage One Studios, kde Andy Classen poslední dobou vystřihává jednu reprezentativní produkci za druhou.
Třičtvrtěhodinku brilantního death metalu v podání brazilských blastmasters opepřuje i coververze (tentokráte padla volba na „Sweet Revenge“ od hospodských povalečů MOTÖRHEAD) a dále pak dvojice kratičkých instrumentálních skladeb, z nichž ta druhá, „Summon“, představuje výlet kamsi do srdce amazonských pralesů, kde za divokého víření tamtamů kmenový šaman právě věští budoucnost. O budoucnost KRISIUN strach mít nemusíme, pokud budou vydávat podobně kvalitní alba jako to letošní, je jich pozice na špici extrémní metalové scény více než zaručena.
Co KRISIUN jen lehce naznačili na nepříliš pochopeném albu „Ageless Venomous“, rozkvetlo v plné kráse až na „AssassiNation“. Brazilští blastmasters jednoznačně přesvědčili a po šestnácti letech praxe natočili nejlepší desku své kariéry. Highly recommended.
8 / 10
Alex Camargo
- zpěv, baskytara
Moyses Kolesne
- kytara
Max Kolesne
- bicí
1. Bloodcraft
2. Natural Genocide
3. Vicious Wrath
4. Refusal
5. H.O.G. (House Of God)
6. Fathers Perversion
7. Suicidal Savagery
8. Doomed
9. United In Deception
10. Decimated
11. Summon
12. Sweet Revenge
The Great Execution (2011)
Southern Storm (2008)
AssassiNation (2006)
Live Armageddon (DVD) (2006)
Bloodshed (EP) (2004)
Works Of Carnage (2003)
Ageless Venomous (2001)
Conquerors Of Armageddon (2000)
Apocalyptic Revelation (1998)
Black Force Domain (1995)
Unmerciful Order (EP) (1994)
Curse Of The Evil One / In Between The Truth (split s VIOLENT HATE) (1993)
The Plague (demo) (1992)
Vydáno: 2006
Vydavatel: Century Media Records
Stopáž: 46:23
Produkce: Andy Classen
Studio: Stage One Studios
Kontakt: KRISIUN, Caixa Postal 1344, Cep:01059-970 São Paulo-SP, Brasil
Veľmi sympatická pracovitá partička títo KRISIUN. Keď si pozriete ich zoznam koncertných šnúr za rok 2007, padne vám sánka. Tento album si však intenzívnu podporu jednoznačne zaslúži, je to totiž naozaj najlepší v ich doterajšej kariére. Prepracovaný, výborne zaranžovaný (vplyv starých KREATOR je hlavne v úvodných sekundách skladieb viac ako badateľný), no zároveň bez straty typického ksichtu brazílskych indiánov. Riadne pálivá porcia technického brutal deathu!
Přestože mě dřívější počiny brazilských death čertíků KRISIUN příliš neupoutaly, na loňském Brutal Assaultu mě živé vystoupení tohoto fuckujícího komanda hodně bavilo. A nová deska se jeví jako slušně odvedená řezničina nepostrádající houpavě dunivé polohy, brutální jízdy ani mnohou techničtější vložku. Rozhodně slušný v tradičnější poloze se pohybující death.
Príliš tupé a monotónne
Tři skladby s celkovou stopáží 29 minut, tomu říkám správná plocha pro EP sludge doomového stylu. Studiový návrat po mnoha letech se polské skupině hnané charismatickým ženským vokálem jednoznačně povedl.
Jedni z mála u nás (ne-li vůbec jediní) představitelé zatuchlého hnilobného death/doomu o sobě dávají vědět novým EP, jehož trojice chorobných songů také jasně demonstruje fakt, že tato obluda už dozrála na úroveň plnohodnotného alba. Čím dříve, tím lépe!
Pokračování, která neukončují děj, to mají těžké. Druhé Silo je pomalé, vláčné a nestane se v něm vlastně nic, co by se nevešlo do jednoho dvou dílů. Nečtenářům knih navíc nemusejí být zřejmé všechny pohnutky jednajících. Tak snad to třetí řada narovná.
Ruské skupiny většinou ignoruji, ale než jsem si všiml, že je tahle z Jekatěrinburgu, upoutal mě jejich starosvětský thrash. Nic převratného se sice neděje, spíš je to jako výlet zpět časem, ale pro pamětníka celkem dobrý.
Keith Buckley (ex-EVERY TIME I DIE) jako by se svými kumpány zkoušel štěstí v hodně melodickém metalcore, nebo možná spíše post-hardcore, ale na mě je to hodně plytké a podbízivé. BETTER LOVERS, kde působí další členové ETID, jsou úplně jiná liga.
Trochu Red Dead Redemption pro čtenářky Marianne. Pod krví a špínou se schovávají scenáristická klišé a dutá schémata revizionistických westernů. Má to sice patřičně gritty look, ale nekouše to. Spousta sentimentu a neschopnosti poradit si s postavami.
Veteráni stonerrockového stylu toho mají za sebou už hodně, ale stále jim to hodně sluší a tak i album roku 2024 v sobě nese odkaz na klasické devadesátky a tedy dobu, kdy tahle skupina tvořila po boku KYUSS historii.